مسجد شیخ زاید(Sheikh Zayed Mosque)


به ترتیب بعد از مسجد الحرام، مسجد النبی، بزرگترین مسجد جهان است که نام خود را وامدار بنیان گذار کشور امارات، شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، مدفون در همین مسجد است.

مسجد در رمضان سال 2007 به روی عموم گشوده شد و با وجود شرایط ممنوعیت ورود نامسلمانان به مساجد در امارات، پذیرای گردشگران می باشد.
مسجد شیخ زاید دارای 57 گنبد بوده که قبه اصلی آن با قطر32.8 متر و ارتفاع 83 متر عنوان بزرگ ترین قبه جهان را به خود اختصاص داده است.از طلا ، سنگ های نیمه قیمتی و 28 نوع سنگ مرمر جهت تزئینات آن استفاده شده است.

گنبد ها بر رواق های خارجی و مدخل های جانبی و اصلی بنا شده و با مرمر سفید، گچبری های بسیار با شکوه و آیات قرآن مجید تزیین شده و در کتاب گینس به ثبت رسیده است.

چهار مناره به ارتفاع 106متر در چهار گوشه صحن خارجی مسجد واقع شده اند.بزرگ ترین صحن در بین مساجد جهان اسلام با بیش از 17هزار متر مربع، مفروش به سنگ های مرمر و کاشی های رنگی متعلق به این مسجد می باشد.
لوستر مسجد از جنس کریستال چک و با ابعاد 10 در 15 متر، بزرگ ترین لوستر شناخته شده است.

سجاده( قالیچه) اصلی با مساحت 7119 مترمربع، 35 تن ابریشم، پنبه و پشم توسط 1200 نفر از هنرمندان ایرانی برای مسجد بافته شد که یکی از بزرگ ترین سجاده (قالیچه) های جهان می باشد.
در خارج از مسجد، حوض های آبی تعبیه شده است که تصویر منعکس شده مسجد در آن ها، جلوه خاصی به محوطه می بخشد. سنگ های مرمر سفید و سبز رنگ همراه آلومینیوم و طلا با الهام از هنر هندی به شکل درختان نخل، در اطراف حوض های آب بنا شده اند.

در ساخت مسجد شیخ زاید از معماری ایرانی، ترکی، هندی، مغربی، مراکشی و معماری بومی امارات به کار گرفته شده است تا آن را به مکانی چشم نواز تبدیل کند.


درباره طاهاگشت

021-24825

info@tahagasht.com

خبرنامه ما

برای دریافت آخرین خبر ها وپیشنهادات و تورهای لحظه آخری ما در خبرنامه عضو شوید.